سه‌شنبه, 25 تير 1398
  • ساعت : ۹:۴۰:۰
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۱/۲۷ 
  • کد خبر : ۴۶۳۳
    /  4
هایپرلوپ چیست؛سریع‌ترین سیستم حمل و نقل جهان چگونه كار می‌كند؟
هایپرلوپ (اَبَرچَنبر) فرم جدیدی از حمل و نقل سریع زمینی است که توسط ایلان ماسک مطرح شد. این تکنولوژی سریع‌ترین سیستم حمل و نقل جهان خواهد بود که می‌تواند مسافران را با سرعتی در حدود ۷۰۰ مایل در ساعت (بیش از ۱۱۲۵ کیلومتر بر ساعت) جابجا کند.

در این سیستم کپسول هایی که برای نشستن مسافران طراحی شده در لوله هایی که تقریبا شرایط خلا در آن حکمفرما است، حرکت می‌کنند. این لوله های خلا باعث می‌شود تا اصطکاک به حداقل ممکن رسیده و شرایط برای رسیدن به سرعت های بالای ۱۰۰۰ کیلومتر در ساعت فراهم شود.
 
البته ایده اولیه هایپرلوپ به‌شدت تحت تاثیر وکترین vactrain است که توسط رابرت گدارد (Robert Goddard) پیشنهاد شد. در تاریخچه هایپرلوپ از کانسپت گدارد بیشتر خواهیم گفت.
 
نسخه ایلان ماسک از طرح مفهومی وکترین گدارد، در سال ۲۰۱۳ به شکل عمومی مطرح شد. ایده ایلان ماسک لوله ها یا همان تیوب های با فشار بسیار پایین هوا را شامل می‌شد که کپسول های تحت فشار روی یاتاقان های آیرودینامیکی با موتورهای القایی خطی و کمپرسورهای محوری رانده می‌شوند.
 
تفاوت دیگر وسایل نقلیه با هایپرلوپ چیست
 
اگر بخواهید بدانید که هایپرلوپ چیست شاید در نگاه اول چیزی شبیه به یک قطار باشد که درون لوله‌ای خلا در حرکت است، اما بین این فناوری و قطارهای ریلی دو تفاوت بزرگ وجود دارد.
 
    غلاف های حمل مسافر درون لوله یا تونل هایی که به منظور کاهش اصطکاک تا بیشترین حد ممکن از هوا خالی شده است، حرکت می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود تا این غلاف ها امکان رسیدن به سرعت بالای ۱۲۰۰ کیلومتر بر ساعت را داشته باشد.
 
کپسول های حمل مسافر یا همان غلاف ها (pods) به جای استفاده از چرخ به مانند قطار یا خودرو، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که روی هوا اسکی کرده و سُر بخورند.
 
این تقریبا همان ایده اجرا شده در میزهای بازی ایرهاکی است. حرکت روی هوا یا جابجایی از طریق شناوری مغناطیسی به منظور کاهش اصطکاک انجام می‌گیرد. در حال حاضر تعدادی از شرکت های بزرگ دنیا در حال تلاش برای تبدیل این ایده به یک سیستم تجاری کارآمد هستند.
 
مزایا و ویژگی‌های Hyperloop چیست
 
حامیان این تکنولوژی استدلال می‌کنند که هایپرلوپ می‌تواند بسیار ارزان‌تر و سریع‌تر از قطار و یا سفر با خودرو بوده و نسبت به سفرهای هوایی علاوه بر قیمت پایین‌تر، آلودگی کمتری هم داشته باشد. این افراد همچنین ادعا می‌کنند که ساخت و آماده سازی تجهیزات این وسیله نقلیه، ارزانتر و سریع‌تر از ساخت راه آهن تمام خواهد شد.
 
هایپرلوپ می‌تواند فشار ترافیکی جاده ها را کاهش داده، مسافرت بین شهری را آسانتر کرده و به طور بالقوه منافع اقتصادی زیادی به همراه داشته باشد.
 
چه زمانی اولین سفر با هایپرلوپ انجام می‌شود
 
تکنولوژی هایپرلوپ هنوز در حال توسعه است، اما پشرفت های چشمگیری نیز تاکنون داشته است. احتمالا دبی صاحب نخستین سیستم هایپرلوپ جهان خواهد شد. حدود دو سال قبل شرکت هایپرلوپ وان (Hyperloop One) از نخستین مدل عملیاتی خود که شهر ابوظبی را به دبی متصل می‌کند، رونمایی کرد.
 
اگر کار ساخت بر اساس برنامه ریزی های انجام شده پیش برود، هایپرلوپ دبی به احتمال بسیار زیاد تا اواخر سال ۲۰۲۰ یا اوایل ۲۰۲۱ میلادی در امارات متحده عربی افتتاح خواهد شد.
ادامه مطلب:
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.5.0
    V5.3.5.0